Szeroki wybór hiszpańskich gitar Alhambra

Arnolds & Sons w dystrybucji Ada-Music!

La Tromba w dystrybucji Ada-Music!

Zildjian K Sweet - nowa seria 2018

Zildjian City Pack - nowa seria talerzy

Ręcznie kute blachy Amedia. Sprawdź aktualne promocje!


Konserwacja instrumentów dętych

 

Jak dbać o dęciaki?

 

Po każdym graniu
Każdy instrument dęty należy po graniu przetrzeć na zewnątrz oraz w środku, gdyż zbierająca się woda tworzy „zrosty”. Powodują one stopniowe zatykanie się instrumentu, a to sprawa, że klarnety piszczą, instrumenty blaszane mogą przestać stroić i generalnie trudniej się na nich gra.
Dęte drewniane wycieramy za pomocą specjalnych wyciorów, najczęściej wykonanych z miękkiego chłonnego materiału (np. ściereczka z ciężarkiem na sznurku – klarnety, oboje, flety poprzeczne, fagoty, saksofony) lub wyglądających jak kij z futerkiem (saksofony, klarnety). Dodatkowo za pomocą specjalnych bibułek osuszamy poduszki, aby dobrze kryły i aby instrument nie piszczał. Na koniec przecieramy całość miękką szmatką (ircha lub flanelowa pielucha) z zewnątrz.
Dęte blaszane wycieramy z zewnątrz miękką szmatką (ircha lub flanelowa pielucha). Osuszamy całość, a zwłaszcza miejsca spustu wody, ponieważ w przypadku złego nałożenia lakieru, zaczyna on odchodzić- tworząc ciemne plamy od spodu, a potem odpadając. Biorąc pod uwagę, że większość producentów nie daje gwarancji na lakier, jeśli chcemy, aby nasz instrument pięknie wyglądał- osuszanie instrumentu jest najważniejsze.

Regularnie
Musimy zadbać o kwestie mechaniczne, czyli właściwe smarowanie. Tutaj mamy całą gamę specyfików w zależności od zastosowania:
- oliwki do mechaniki- np. YAMAHA KEY OIL- są 3 gęstości L (piccolo, flety, oboje), M (klarnety), H (saksofony, klarnety basowe, fagoty), LA TROMBA Oil for Keys
- oliwki do tłoków (trąbki, instr. marszowe)- tutaj stosujemy wszystko co ma w nazwie VALVE OIL- AMATI (świetnie smaruje i nie śmierdzi), LA TROMBA T2, YAMAHA itd.
- oliwki do wentyli obrotowych (tuby, trąbki, istr. marszowe itp) - czyli wszystko co ma w nazwie ROTOR (ROTARY) OIL- C.G.Conn, Bach, Yamaha. UWAGA!!! Oliwki do instrumentów z mechanizmem obrotowym mają rzadszą konsystencję, dlatego nie wolno ich stosować do tłoków tradycyjnych (oliwka przeleci, a tłok się zatrze)
- oliwki do suwaków puzonowych- wszystko co ma w nazwie SLIDE OIL lub TROMBONE SLIDE OIL- La Tromba, Yamaha
- smary do korków (dęte drewniane)- smarujemy nimi korki w celu łatwego i gładkiego łączenia elementów instrumentu- CORK GREASE- tzw. szminki RICO, VANDOREN, AMATI lub żel SELMER Cork Grease and Tunning slide
- smary do krąglików (dęte blaszane)- krągliki to elementy ruchome służące do strojenia instrumentu- można używać tutaj: żel SELMER Cork Grease and Tunning slide, smary z nazwą TUNNING SLIDE lub wazelinę kosmetyczną (w ostateczności gdyż ona po jakimś czasie zaczyna wchodzić w reakcję z metalem)

Co jakiś czas
Co jakiś czas należy przeczyścić porządnie instrument w środku i na zewnątrz.
Instrumenty z drewnianym korpusem konserwujemy w środku oliwką BORE OIL (Selmer, Yamaha, La Tromba). Specyfik ten natłuści i pięknie zaimpregnuje nam ukochany instrument, aby grał ciepło i soczyście.
W fagotach używamy wyciory do tzw. esu- jest to drucik z futerkiem którym przeczyszczamy rurkę.
Należy także rozmontować, wyczyścić i nasmarować mechanikę. Trzeba pozbyć się starych warstw smaru i kurzu oraz sprawdzić czy nie koroduje.
Instrumenty dęte blaszany czyścimy z „grubszych rzeczy” wyciorami. Najczęściej jest to długi giętki pałąk z szczoteczką na końcu. Występują też gąbki nasączone specjalnym płynem (Herco Spitballs), które wkładamy w rurę ustnikową, a następnie dmuchamy. Po czyszczeniu myjemy instrument pod ciepłą bieżącą wodą z mydłem lub inną pieniącą się substancją (np. Yamaha Brass Soap ) musimy najpierw wyjąć wszystkie filce z tłoków. Po osuszeniu smarujemy wszystkie ruchome elementy odpowiednimi specyfikami. Częścią czyszczoną powinien być także ustnik- są do tego specjalne szczotki.
Każdy instrument posrebrzany, oraz pozbawiony lakieru śniedzieje. Śniedź to zielony (na mosiądzu) lub czarny (na srebrze) osad który tworzy się na skutek utleniania się metalu. Czyścimy to płynami do czyszczenia złota i mosiądzu lub specjalnym płynem SITOL

Dzięki za uwagę i niech nasze trąbki błyszczą Panowie i Panie